Plusy i minusy spożywania alkoholu.
Jeden lub dwa drinki raz na jakiś czas nie powinny Ci zbytnio zaszkodzić. W rzeczywistości badania epidemiologiczne wykazały, że alkohol w umiarkowanych ilościach może faktycznie zmniejszyć ryzyko chorób serca. Dotyczyło to jednak tylko czerwonego wina i mężczyzn powyżej 45 roku życia, co nie może być podstawą do mocnego postanowienia o jego pozytywnej roli.
Wraz z nadchodzącym sezonem świątecznym, oto przypomnienie o korzyściach związanych z umiarkowanym spożyciem alkoholu. Wspominamy o tym dlatego, że jest on bardzo często obecny na świątecznych stołach oraz wszelkiego rodzaju spotkaniach towarzyskich.
Pamiętajcie, że nie zachęcamy nikogo do spożywania alkoholu zasłaniając się jego dobrymi stronami. Alkohol szkodzi zdrowiu i jest dozwolony tylko dla osób pełnoletnich. Jeżeli masz wybór, to najlepszą opcją będzie rezygnacja ze spożywania alkoholu.
Alkohol a waga ciała.
Kilka drinków lub piw za dużo może wpłynąć negatywnie na Twoją wagę! Alkohol zmniejsza Twoje naturalne zahamowania w każdym aspekcie Twoich działań – ma to negatywny wpływ na naturalną zdolność do kontrolowania spożycia pokarmu. Nie tylko będziesz jeść więcej podczas picia, ale także następnego dnia, szczególnie jeśli masz kaca. Po drugie, wiele napojów alkoholowych zawiera dodatek cukru, które z łatwością dodadzą 200+ kalorii w każdym drinku do codziennego bilansu.
Alkohol pobudza.
Więcej niż jeden lub dwa drinki zaczną Cię pobudzać, a nie uspokajać. Alkohol początkowo może uspokajać i może pomóc Ci w wieczornym odstresowaniu się po ciężkim dniu – mowa tu o jednym piwie, drinku czy lampce wina, czyli umiarkowanych ilościach. Jednak zbyt dużo alkoholu jest stymulantem i może podnieść poziom kortyzolu i pogorszyć Twój nastrój. Ponadto wiadomo, że alkohol przeszkadza w absorpcji magnezu, niezbędnej dla funkcjonowania mięśnia sercowego, co może mieć szkodliwe i długoterminowe konsekwencje.
Alkohol a sen.
Spożywanie alkoholu to kłopoty ze snem. Alkohol zakłóca również naturalny układ snu, uniemożliwiając uzyskanie niezbędnej fazy snu REM i głębokiego snu, niezbędnego dla zdolności organizmu do naprawy i obrony przed wirusami i chorobami. oraz pełnej regeneracji układu nerwowego.
Zwiększone ryzyko chorób narządów wewnętrznych. Nadmierna ilość alkoholu absolutnie zwiększa ryzyko chorób – w szczególności chorób serca, raka piersi i stłuszczenia wątroby. Ponieważ ryzyko jest inne dla każdej osoby i może minąć dużo czasu, zanim zdasz sobie sprawę, że możesz mieć problem, ważne jest, aby to w porę rozpoznać i natychmiast zareagować.
Alkohol w kulturze polskiej.
Żyjemy w kulturze, w której spożywanie alkoholu jest normą i robi to każdy, a jak nie robi to jest nazywany dziwnym. W takim układzie picie z umiarem może być trudne, szczególnie w okresie świątecznym i karnawałowym. Jednak coraz więcej osób akceptuje fakt, że starasz się zachować zdrowe podejście, szczególnie jeśli masz członków rodziny, którzy mieli problem z alkoholem. Standardem są noworoczne postanowienia, może to odpowiedni czas na tego typu posunięcie?
Abstynent
17 stycznia 2023 @ 16:38
To, że jakiekolwiek plusy istnieją nie znaczy, że są one na równym stopniu z minusami.
Plusiarz
17 stycznia 2023 @ 16:38
Ja tu plusów nie widzę…