Podstawy przygotowania motorycznego.
Przygotowanie fizyczne to temat wałkowany niemal każdego dnia, my też często go poruszamy, ponieważ jest bardzo istotny, a ponadto zachodzą dynamiczne zmiany w metodyce treningowej. Szkół jest mnóstwo, trenerów jest mnóstwo, metod jest mnóstwo i po części wszystko ma mniejszą lub większą rację, jednak chcąc doprowadzić sportowca do pełni możliwości, musimy z tego wszystkiego tą „większą rację” wydobyć.
Warto zatem podsumować dostępne informacje, zbierając je w jedno miejsce. Dla niektórych z nas – oczywista oczywistość, dla innych może to być może upewnienie się we własnych zasobach wiedzy, a dla jeszcze innego będzie to zupełnie nowa informacja, a czasem i czarna magia.
Przedstawiamy kilka podstawowych elementów przygotowania motorycznego.
11 podstaw przygotowania motorycznego.
- Ćwiczenia na siłowni wbrew powszechnym opiniom nie powinny i nie mają za zadanie odzwierciedlenia ruchu z boiska, ringu, maty, bieżni itd. Zawodnik powinien wzmacniać te mięśnie i te partie ciała, które są odpowiedzialne za dany ruch, ale nie powinien dodawać obciążeń do ruchów i zachowań sportowych, które skupiają się na precyzji, propriocepcji, koordynacji, dokładności bo może to popsuć specyficzną technikę danego ruchu.
- Najwięksi sportowcy na świecie to mega talenty, więc mogą praktycznie wykonywać każdy rodzaj treningu i mieć przy tym dobre rezultaty. Są dobrzy pomimo tego jak trenują, a nie dlatego jak trenują.
- “Trening funkcjonalny” (piłki, gumy, TRX, taśmy itd.) ma za zadanie tylko demonstrację atletycyzmu, ale go nie buduje.
- Kiepscy trenerzy pracujący ze sportowcami z najwyżej półki są w stanie ukryć swój brak wiedzy poprzez wielki talent i genetyczne zdolności swoich sportowców.
- Produkcja siły jest podstawą zdolności atletycznych.
- Siłownia jest miejscem na zwiększenie siły, a nie na demonstrację zdolności atletycznych sportowca.
- Każdy sportowiec zwiększając poziom siły będzie lepszym sportowcem, z mniejszym ryzykiem kontuzji.
- Czy naprawdę istnieją jeszcze trenerzy i zawodnicy, którzy wierzą w to, że trening siłowy “zamula” i zabija dynamikę?
- 15-20 powtórzeń wykonanych z dużą szybkością nie zwiększy dynamiki, mocy, siły czy czegokolwiek przydatnego dla sportowca, więc dlaczego jeszcze tak trenujemy?
- Każda metoda treningowa działa na nowicjusza. Dlatego też ludzie zakochują się w przedziwnych metodach treningowych i upierają się, że jest to dla nich najlepsza metoda. Wszystko działa przez pierwsze 6 tygodni na osobę roztrenowaną, nawet spacer z psem czy „Nordic Walking”.
- Każdy zdrowy mężczyzna jest w stanie podnieść 200kg w martwym ciągu przy odpowiednim treningu i diecie. Siłę można wytrenować. Inne zdolności motoryczne można tylko lekko poprawić.
Źródło: SCEC.PL
7 marca 2023 @ 15:17
Czy poleca Pan jakąś książkę bądź e-book w którym od podstaw opisana będzie siła motoryczną ?
8 marca 2023 @ 11:21
Książka Panów ze SCEC to idealna lektura na start.
7 marca 2023 @ 15:20
Podziwiam research i to ile pracy wkłada Pan w te artykuły, widać, że jest to rzetelne źródło