Próba ortostatyczna Cramptona
Całokształt procesu treningowego czy dietetycznego musi zawsze być w jakikolwiek sposób kontrolowany, ponieważ bez tego nie mamy możliwości sprawdzić skuteczności stosowanych metod.
Testy wydolnościowe są o tyle przydatne, że możemy je wykonać w warunkach “treningowych” czyli na sali, bieżni czy macie, więc poza kawałkiem miejsca i minimalnym sprzętem (lub nawet bez), nie trzeba nam wiele.
Kontrola naszego treningu może dotyczyć wielu aspektów (w wypadku diety również), które możemy poddać próbom. Dzisiaj zajmiemy się kolejnym testem naszej wydolności, która jest podstawą oceny sprawności fizycznej danego człowieka.
Kolejną próbą ortostatyczną jest próba Cramptona, polegająca na niemal tych samych czynnościach i pomiarach. Jest ona trochę krótsza, ponieważ bada się ciśnienie oraz tętno badanego przed próbą, po 10 minutach leżenia oraz po 2 minutach stania.
Wartości, które otrzymamy posłużą nam w dalszych obliczeniach, czyli wyliczamy wskaźnik Cramptona na podstawie wzoru:
Gdzie:
ICR – wskaźnik Cramptona
DTA – różnica skurczowego ciśnienia tętniczego w mm Hg
DPS – różnica liczby uderzeń tętna
Wynik poniżej 70 to reakcja niedostateczna, przedział 70-80 to reakcja na ocenę mierną, przedział 80-100 to stosunkowo dobry wynik, zaś wynik poniżej 100 klasyfikuje się jako bardzo dobry.
15 marca 2023 @ 11:48
Warto robić takie test aby notować swój progress
15 marca 2023 @ 11:50
Otóż to , to że wycisniesz więcej na klatę wcale nie oznacza że wydolnościowo jesteś lepszy , lepiej sprawdzać i takie aspekty