Próba ortostatyczna Schellonga
Całokształt procesu treningowego czy dietetycznego musi zawsze być w jakikolwiek sposób kontrolowany, ponieważ bez tego nie mamy możliwości sprawdzić skuteczności stosowanych metod.
Testy wydolnościowe są o tyle przydatne, że możemy je wykonać w warunkach “treningowych” czyli na sali, bieżni czy macie, więc poza kawałkiem miejsca i minimalnym sprzętem (lub nawet bez), nie trzeba nam wiele.
Kontrola naszego treningu może dotyczyć wielu aspektów (w wypadku diety również), które możemy poddać próbom. Dzisiaj zajmiemy się kolejnym testem naszej wydolności, która jest podstawą oceny sprawności fizycznej danego człowieka.
Próba ortostatyczna Schellonga
Próby ortostatyczne to kolejne testy, które badają sprawność naszego obwodowego układu krążenia. Próba w wersji Schellonga (jest również opcja Cramptona) polega na… Wygodnym leżeniu. Dokonuje się pomiaru tętna oraz ciśnienia przed badaniem, następnie po 15 minutach leżenia, a następnie po 15 i 60 sekundach od przyjęcia pozycji pionowej.
Oczekiwana reakcja organizmu to przyspieszenie tętna o jakieś 18-28% („Diagnostyka w kinezyterapii i masażu”), a także spadek ciśnienia krwi o ok. 10 mm Hg. Osoba zdrowa powinna wrócić do wyniku sprzed badania w czasie do 3 minut. Osoby charakteryzujące się słabszą kondycją układu krążenia, powyższe zmiany mogą być wyższe (w wypadku tętna) lub niższe (w wypadku ciśnienia), z kolei u osób o dobrej kondycji fizycznej, zmiany te będą minimalne lub w ogóle nie wystąpią.
15 marca 2023 @ 11:52
Co jeśli wydolnościowo jestem słaby, ale czuję progress w treningach ?
16 marca 2023 @ 08:32
Zależy co rozumiesz przez „progres”.
15 marca 2023 @ 11:52
Moim ulubionym treningiem jest właśnie wygodne leżenie haha