Problemy niskokalorycznych diet.
Twoje ciało stale potrzebuje energii do napędzania funkcji biologicznych, takich jak trawienie, oddychanie czy nawet przepływ krwi, a ponadto musi zapewnić nam paliwa do funkcjonowania w ciągu dnia. Czy wiesz, że Twoja spoczynkowa przemiana materii (ilość energii zużywanej przez Twoje ciało w spoczynku) stanowi większość Twoich całkowitych wydatków energetycznych?
Ważne jest, aby dostarczać niezbędną ilość energii wraz z pożywieniem, aby organizm mógł normalnie funkcjonować. Jeśli zjesz zbyt mało kalorii, narażasz swoje zdrowie na następujące sposoby. Często-gęsto widzimy ludzi, którzy stale są na redukcji, a wiąże się z tym fakt, że najprawdopodobniej celowo dostarczają mniej energii niż wynosi zapotrzebowanie. Ma to na celu doprowadzić organizm do korzystania z zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej, która zbiera nam się pod skórą.
Stosowanie diet o ujemnym bilansie energetycznym w celu redukcji tkanki tłuszczowej, jest jak najbardziej logiczne, jednak nie ciągle przez dłuższy okres czasu. Mamy jakiś tam poziom zapotrzebowania, bo organizm po prostu tego potrzebuje, nie zaspakajanie jego podstawowych funkcji może się wówczas źle skończyć.
NIE ZASPOKAJASZ SWOICH POTRZEB ŻYWIENIOWYCH.
Musimy pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne nie jest jedynym wyznacznikiem dobrze zbilansowanej diety. Łatwo jest nie docenić znaczenia czegoś, czego nie można zobaczyć ani poczuć, ale witaminy, minerały, błonnik i inne składniki odżywcze są tak samo ważne dla Twojego długoterminowego, dobrego samopoczucia, jak liczba dostarczonych kalorii odpowiadających za Twoją energię.
Musimy świadomie dostarczać naszemu organizmowi wraz z dietą niezbędne witaminy i minerały. Weźmy na przykład wapń, która jest ważna zarówno dla zdrowia kości, jak i wielu funkcji organizmu, takich jak praca mięśni czy krążenie krwi. Przez pierwsze 30 lat życia organizm przechowuje nadmiar wapnia w kościach, co stanowi swoisty magazyn. W późniejszym okresie przestaje to robić, więc musisz zadbać o odpowiednią podaż wapnia w swojej diecie, ponieważ ten „magazyn” stanowi wsparcie w „czarną godzinę”.
Jeśli nie możesz zaspokoić swoich potrzeb związanych z wapniem, Twoje ciało jest zmuszone do korzystania z magazynu i czerpania tego minerału bezpośrednio z kości. Ten proces zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy (przerzedzenie kości i utrata gęstości kości) oraz złamania biodra, które jest niebezpieczne nawet dla Twojego życia.
BRAKI W WITAMINACH.
I nawet przy dobrym zbilansowaniu swojej diety, może być trudno uzyskać wystarczającą ilość witaminy E, która rozpuszcza się tylko w tłuszczach i znajduje się w pokarmach, takich jak orzechy i oleje. Witamina E jest wzmacniaczem odporności i przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki – rodzaj uszkodzeń, które mogą powodować raka i choroby przewlekłe. W przypadku diet niskokalorycznych, bardzo często mocno ogranicza się tłuszcze, co utrudnia wchłanianie się nie tylko witaminy E, ale również A, D i K. Ponadto tłuszcz buduje nasze błony komórkowe oraz spełnia szereg innych funkcji, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania. Drastyczne ograniczenie to upośledzenie tych funkcji.
METABOLIZM SPOWALNIA.
Kiedy nie dostarczasz wystarczająco dużo energii oraz wartości odżywczych, w Twoim ciele rozpoczyna się proces katabolizmu. Zaczyna rozkładać mięśnie, aby uwolnić glukozę przechowywaną w środku, która może być wykorzystana na potrzeby energetyczne. Ponieważ nie przyjmujesz wystarczająco dużo kalorii, Twoje ciało spowalnia metabolizm, starając się oszczędzać energię, której i tak już jest mało. Możesz czuć się spowolniony, a nawet przeziębiony oraz mieć zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia.
DIETA NISKOKALORYCZNA UPOŚLEDZA PRACĘ MÓZGU.
Twój mózg wykorzystuję glukozę jako energię niezbędną do pracy, tak jak samochód robi to z benzyną, którą stale musi się zasilać, aby wszystko działało bez zakłóceń. Jeśli jesteś głodny przez cały dzień i pracujesz na resztkach energii, nie możesz pracować z maksymalną wydajnością. Nie dotyczy to tylko Twoich mięśni, bo nie każdy używa ich do pracy, ale problem dotyka również Twojego mózgu. Senność, problemy z koncentracją czy rozdrażnienie, to tylko kilka z elementów, które mogą utrudnić Ci wykonywanie jakichkolwiek obowiązków. Bardzo niskokaloryczne diety powodują szybką utratę wagi i zwiększają ryzyko powstawania kamieni żółciowych, które mogą powodować bóle brzucha, upośledzać trawienie tłuszczy, a ostatecznie grożą Ci zabiegiem oraz specjalną dietą.
DEFINICJA DIETY NISKOKALORYCZNEJ.
Jak zdefiniować niskokaloryczną dietę? Zależy od wielu czynników, które są indywidualne dla każdego z nas. Rozsądne redukcje oscylują zazwyczaj w granicach 200-300 kcal poniżej naszego zapotrzebowania, czasem ktoś robi tu przy -500 i są to najczęściej Panie, które idą za trendem z kolorowych czasopism czy programów śniadaniowych, co i tak jest jeszcze dalekie od skrajnych przypadków, które spotykam na co dzień, co więcej – są to często osoby prowadzone przez „specjalistów”.
Mniej świadome osoby robią znacznie większe błędy i dostarczają zaledwie 50% swojego zapotrzebowania, co dopiero teraz obrazuje, jak duży może być to problem. Jeżeli ilość kalorii nie robi na kimś wrażenia, tj. -200, -300, -1000 czy spożycie na poziomie 1000 czy 1500, to warto sobie to przemianować na procenty. Wydaje mi się, że jak zobaczysz, że jesteś o 20% czy 40% poniżej swojego zapotrzebowania, to być może wtedy zdasz sobie sprawę z powagi sytuacji.
DIETY NISKOKALORYCZNE – PODSUMOWANIE.
Funkcjonowanie na diecie niskokalorycznej przez dłuższy okres czasu niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. O ile robimy to celowo, ponieważ chcemy zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej i tutaj nie ma znaczenia, czy kierujemy się wyglądem, a może kwestią swojego zdrowia, o tyle cykliczne działanie nie jest czymś złym. W końcu mamy jakiś cel.
Jeżeli jednak staje to się naszym wątpliwym trybem życia, to warto się zastanowić, po co organizm ma jakieś zapotrzebowanie na energię, skoro dostarczamy jej mniej? Czy fakt, że jesteś przemęczony, nie masz na nic siły, senny czy rozdrażniony nie jest wystarczającym argumentem? To jest tylko część z nich, ponieważ są najszybciej zauważalne, jednak niedobory witamin czy innych minerałów mogą wyjść po latach w dość drastyczny sposób, a wtedy może być już za późno.
Wiktor
12 marca 2023 @ 14:29
Czytałem gdzies że zdrowo jest robić sobie jeden miesiąc diety niskokalorycznej a drugi wysoko
Łukasz
12 marca 2023 @ 14:30
A no i potem się dziwią dlaczego źle się czują , to przez głupotę