RECENZJA: pas Fairtex BPV1
Wszystkie recenzje, które wykonuję są robione na podstawie moich bieżących uwag w trakcie używania danego sprzętu, jako trenera sportów walki. Nie kieruję się opiniami innych użytkowników, jednak sprawdzam różnego rodzaju sygnały, które mogą dotyczyć tego, co akurat mam w planach szerzej opisać.
Idąc pozytywnym śladem testów pasów trenerskich, takich jak TOP KING czy TWINS, który co prawda jest zintegrowany z ochraniaczami na piszczele, ale jako sam pas jest bardzo dobry, postanowiłem opisać pas FAIRTEX BPV1. Czy wyjdzie podobnie, jak poprzednie pasy?
Tarcze, pasy treningowe oraz tarcze pao są kluczowymi narzędziami dla trenerów sportów walki z kilku powodów. Po pierwsze, umożliwiają one trening technik uderzeniowych i blokujących w kontrolowany sposób, co pomaga w doskonaleniu precyzji i siły ciosów. Po drugie, ich wykorzystanie pozwala na rozwijanie szybkości, zwinności i koordynacji ruchowej zawodników, co jest niezwykle istotne w walce. Po trzecie, poprzez regularne korzystanie z tych narzędzi, trenerzy mogą ulepszać taktykę i strategię swoich podopiecznych, przygotowując ich do skutecznego radzenia sobie w różnorodnych sytuacjach bojowych.
PAS TRENERSKI FAIRTEX BPV1 – CENA.
Pas FAIRTEX BPV1 kupiłem nieco ponad rok temu za ok. 450zł. Szukałem co prawda innego modelu, ale mocno zasugerowałem się marką FAIRTEX, która ma wiele produktów bardzo dobrej jakości. Cena jest standardowa, jeżeli chodzi o pasy, więc nie wymaga większego komentarza. Dystrybutor i producent wspólnie twierdzą, że pas jest teoretycznie skórzany. Czemu piszę teoretycznie? W przypadku rękawic TWINS, które kupowałem w tym samym okresie, do tej pory czuć charakterystyczny zapach skóry, tutaj tego nie zauważam.
PAS FAIRTEX BPV1 – WYKONANIE.
Co więcej, idąc tropem naturalności skóry w pasie FAIRTEX BPV1, która ma świadczyć min. o wytrzymałości produktu, to szczerze w to wątpię. Są dwie opcje: nie jest to skóra lub jest wyjątkowo słabej jakości. Pas TOP KING, który posiadam przeszło trzy lata, nie jest na swojej powierzchni jakoś wyjątkowo zużyty. Pas FAIRTEX, które mam w zasadzie dwa, są mniej rzadziej i naprzemiennie używane, ponieważ średnio mi podpasowało, a mimo to skóra jest już trochę uszkodzona.
Czemu mi średnio podpasowały pasy FAIRTEX BPV1? Przede wszystkim, są cienkie, przez co mocno czuć ciosy, jednocześnie ich profil mi nie odpowiada. O ile z ciosami prostymi na brzuch i kolanami, gdy wesprę się tarczą, to nie ma jakiegoś większego problemu, to przy ciosach na wątrobę idzie je już mocniej poczuć. Niby trzeba być twardym, ale pracując na tarczach cały dzień nie trudno o moment nieuwagi i mocny cios na wątrobę.
Co więcej w temacie pasa trenerskiego FAIRTEX BPV1? Wszędzie wspominam przy sprzętach na rzep o charakterystycznym „oczku” i chyba znalazłem na nie prawidłową nazwę: szlufka. No więc pas nie jest zapinany na wspomnianą właśnie szlufkę. O ile w przypadku rękawic czy piszczeli mi to przeszkadzało, ponieważ odpięcie było utrudnione w założonych rękawicach, o tyle przy pasie już tego oczekiwałem – TOP KING, TWINS czy KING w ten sposób są właśnie zapinane.
PAS FAIRTEX BPV1 – BUDOWA.
Przyjmując ciosy, gdzie pas FAIRTEX BPV1 na nas pracuje w różnych płaszczyznach, dodatkowo napinam się absorbując uderzenia, co tworzy napięcie na pasie. W związku z tym zaczynam czuć, że najzwyczajniej w świecie zaczyna mi się rozpinać i któryś cios z kolei mogę dostać podczas jego spadania. Nie było by to problemem, gdy nie fakt, że pas z tyłu ma wąskie zapięcie, co więcej – rzep jest jeszcze węższy. Pas nie jest wysoki, co największy problem tworzy, odsłaniając moje biodra. Na pewno większość z Was podczas tarczowania nie zrozumiała się z zawodnikiem lub po prostu ze zmęczenia się pomylił, na skutek czego poszedł cios nie tam gdzie trzeba. Jak wiemy, charakterystyką pracy na tarczach jest brak ochraniaczy na piszczeli, więc takie trafienie w biodro może być bolesne dla obu stron.
O ile ja jestem w stanie to przyjąć, ponieważ dostałem już nie raz i nie dwa, o tyle pasy używają też moi młodsi i mniej doświadczeni zawodnicy, którzy takiego uderzenia się po prostu boją. Obawa przed niecelnym ciosem prowadzi do niepotrzebnych odruchów i utrudnia naukę wspólnego tarczowania.
PAS FAIRTEX BPV1 – OPINIA.
Jak mogę podsumować pas FAIRTEX BPV1? No jest OK, nie przesadzajmy już tak, jednak jest to kwestia dla kogo będzie skierowany i jak dużo będzie używany. Jednakże pasy trenerskie są w naprawdę podobnej do siebie cenie, często to jest kwestia różnicy raptem 100zł, więc można w tej cenie dokonać znacznie lepszego wyboru.