Sprawdź jak jesteś silny!
Poniżej znajdują się normy poszczególnych konkurencji siłowych względem wagi ciała, opracowane przez www.exrx.net, przetłumaczone i przeliczone na kg, przez użytkownika Knife z www.body-factory.pl .
Zapewne nie raz zastanawiałeś się jak silny jesteś. Nic dziwnego, ponieważ siła jest jedną z podstawowych cech motorycznych, która może świadczyć o prawidłowości Twojego treningu siłowego Jeżeli znasz swoje maksymalne wyniki siłowe, to stoisz przed możliwością porównania, się z „większością” na świecie.
Sprawdzanie swojego ciężaru maksymalnego w poszczególnych ćwiczeniach wymaga doświadczenia. W związku z tym nie namawiam nietrenujących do sprawdzania swojego MAX 1RM (ruch maksymalnie), bez nauczenia się odpowiedniej techniki, niemniej jednak ich normy również są podane w tabelach.
Sprawdź jak jesteś silny.
- Nietrenujący – osoby, które nie miały wcześniej styczności z sportami siłowymi.
- Początkujący – 6-9 miesięcy treningu.
- Średnio zaawansowani – do 2 lat treningu.
- Zaawansowani – wieloletnie doświadczenie.
- Elita – w szczególności zawodnicy sportów siłowych. Mniej niż 1% osób podnoszących ciężary (nie w sensie dwuboju ciężarowego, ale „trenujących z obciążeniem”) osiągnie ten poziom.
Są to normy 1RM – czyli jeden ruch maksymalnie oraz RAW – niedozwolone jest użycie sprzętu 3-bojowego- poza pasem treningowym.
Wykonywane boje:
- Wyciskanie żołnierskie – NIE PUSH PRESS, czyli niedozwolony jest JAKIKOLWIEK ruch nogami.
- Zarzut siłowy– czyli na ćwierć-przysiad, NIE z pełnym podsiadem!
- Wyciskanie sztangi leżąc –wg zasad trójboju, pełny zakres ruchu, nie można odrywać pośladków od ławki.
- Przysiad – również wg zasad trójboju, aż górna powierzchnia uda na wysokości stawu biodrowego (tzn. w miejscu gdzie udo styka się z biodrem) znajdzie się niżej niż kolano.
Ćwiczenia wielostawowe podstawą siły.
Tabele przedstawiają się następująco:
Power clean, czyli zarzut, jest niedocenianym ćwiczeniem przez sportowców, a to poważny błąd. Pozwala nam na dynamiczne przełożenie siły poprzez swój złożony ruch. Idealne do budowania mocy, która jest podstawą szybkości w każdym aspekcie. Zarzut powinien stanowić jedno z głównych ćwiczeń przygotowania siłowego każdego sportowca ze względu na swoją specyfikę ruchu.
Przysiad to klasyk w każdym planie treningowym. Bzdurą jest, że trening siłowy zamula, bo to właśnie siła jest podstawą dynamiki. Często powielane mity na temat treningu wśród sportowców i trenerów, którzy nie uwzględniają treningu siłowego w swoim planie treningowym. Siła jest cechą motoryczną, której nigdy za wiele pod warunkiem, że nie wiąże się ona z nadmierną rozbudową masy mięśniowej.
Martwy ciąg to kolejne ćwiczenie wielostawowe, które powinno znaleźć się w naszym planie treningowym. Może być stosowane zamiennie z przysiadem. Co więcej, są trenerzy, którzy wolą wrzucić zamiast martwego ciągu zarzut z racji tego, że w martwym ciągu możemy zastosować większe obciążenia podczas pracy, a przy nieprawidłowej technice, możemy się uszkodzić. Zarzut w porównaniu do martwego ciągu ma więcej plusów dla sportowców.
Ćwiczenia wielostawowe podstawą treningu.
Jeżeli chcemy mieć pogląd na swoją siłę, która jest oceniona w miarodajny sposób, tj. uwzględnia poziom wytrenowania oraz kategorię wagową, to bardzo dobrą opcją jest wystartować wedle powyższych tabel. Dzięki nim wiemy nad czym powinniśmy popracować, co mamy dobre, a bystrzejsi czytelnicy mogą nawet dojrzeć zależności między niektórymi bojami.
MuscleMonster
17 stycznia 2023 @ 16:28
Czemu ja wcześniej nie trafiłem na te tabelki? Zajebiście sprawdzić na jakim stopniu wytrenowania jestem.
Robert
17 stycznia 2023 @ 16:29
Elita w wyciskaniu leżąc 🙂
Zaawansowany
17 stycznia 2023 @ 16:30
Zaawansowany w martwym