Test Coopera
Testy wydolnościowe, zwane także testami wysiłkowymi lub testami sprawnościowymi, to procedury diagnostyczne mające na celu ocenę zdolności organizmu do wykonywania określonego wysiłku fizycznego przez określony czas lub w określonych warunkach.
Te testy są powszechnie stosowane w dziedzinie medycyny sportowej, rehabilitacji fizycznej, a także w badaniach naukowych oraz mają wiele rodzajów, między innymi: testy na bieżni, testy VO2MAX, test ergospirometryczny czy PWC170.
Testy wydolnościowe są przydatne nie tylko dla sportowców, ale także dla osób, które pragną poprawić swoją kondycję fizyczną lub monitorować postępy w rehabilitacji po urazach lub chorobach. Poprzez systematyczne wykonywanie tych testów można śledzić zmiany w wydolności fizycznej oraz dostosowywać programy treningowe w celu osiągnięcia lepszych wyników.
CZYM JEST TEST COOPERA?
Test Coopera jest 12 minutowym testem sprawności wytrzymałości fizycznej. Normy ustalił amerykański lekarz Kenneth Cooper, na podstawie których opracował tabele z wynikami do testu marszowego, pływackiego i kolarstwa. Próba biegowa jest jednak najczęściej stosowana.
Przeprowadzając test Coopera regularnie, na przykład co kilka miesięcy, możesz śledzić postępy w swojej kondycji fizycznej i dostosowywać treningi w celu osiągnięcia lepszych wyników. Zapamiętaj, że regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i ogólnej kondycji fizycznej.
JAK WYKONAĆ TEST COOPERA?
Test Coopera można wprowadzać już u osób w wieku 13 lat, które są w jakikolwiek aktywne fizycznie. Najlepszym miejsce do przeprowadzenia testu to jakakolwiek bieżnia, gdzie znany nam jest dystans. Cieszy fakt, że test Coopera pojawia się coraz częściej wśród dzieci i młodzieży na lekcjach wychowania fizycznego. Pokazuje to, że jednak są jeszcze nauczyciele WF, którzy dbają o kondycję fizyczną dzieci, wprowadzając im tego typu testy.
Zasady testu Coopera są proste: przebiegnij jak największy dystans w ciągu 12 minut. Jednak nie zawsze każdy jest w stanie przebiec taki dystans, bądź źle rozłoży sobie sił, więc dozwolony jest marszobieg. Wyniki interpretuje się w oparciu o tabele uwzględniające płeć i wiek.
TEST COOPERA – PODSUMOWANIE.
Test Coopera jest banalnie prosty, wystarczy miejsce o znanym nam dystansie. Same obliczenia bez zbędne matematyki, czyli porównać przebyty dystans z tabelę na podstawie naszego wieku i płci. Idealna sprawa dla trenerów, którzy chcą mieć jakiekolwiek narzędzia do kontroli postępów swoich zawodników. Niby to oczywista oczywistość, a jednak… Wielu trenerów pracuje „na oko”, czyli oceniając bieżące treningi dyscypliny kierunkowej i ewentualnie wyniki startów na zawodach. To zawsze jest jakiś sposób kontroli, jednak może nie być wystarczający. W wypadku treningu w grę może wchodzić przemęczenie lub rutyna, co może przekłamać wynik. Zawody to z kolei kwestia nie tylko wytrenowania, ale i przygotowania mentalnego, a także dyspozycji danego dnia.
Mikołaj
1 lutego 2023 @ 17:38
Lubię tego rodzaju testy. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu ani wiele czasu
Aleks
1 lutego 2023 @ 17:39
Ale tak naprawdę to co ten test nam pokazuje? Czego jest miernikiem?