Test Krausa-Webera
Ostatnio poruszaliśmy tematykę testów ruchowych, które może wykonać trener podczas wstępnej konsultacji ze swoim klientem. Testy są o tyle ważne, że ich znajomość (kilku, nie wszystkich) zdecydowanie ułatwi diagnozowanie problemów z aparatem ruchu naszego klienta, a dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio zaprogramować cykl treningowy. Pamiętajmy, że trening nie może pogłębiać naszych wad postawy, a wręcz przeciwnie – powinien uwzględniać konkretne typy ruchu, aby je korygować.
Pozostajemy w tematyce siły mięśni tułowia, które są bardzo istotne dla zachowania prawidłowej postury ciała. Niestety, ale w XXI w. wielu ludzi wykonuje pracę siedzącą w warunkach, w których nasze ciało jest narażone na nieprawidłowe ułożenie, które będzie tworzyć lub pogłębiać już istniejące wady postawy.
Nie tylko będzie nam to przeszkadzać w życiu z punktu widzenia zdrowia, ale i chcąc trenować, będą pojawiały się dysproporcje w sile i wyglądzie danych grup mięśniowych.
Sprawdźmy zatem w jaki sposób test Krausa-Webera pomoże nam we wstępnej diagnostyce. Chcąc zbadać wydolność mięśni tułowia i miednicy, polecamy wykonać naszemu klientowi kolejno 6 prostych wariantów ćwiczeń.
Test Krausa-Webera.
- Ćwiczenie A: badany podczas testu Krausa-Webera w ćwiczeniu A leży na plecach z wyprostowanymi nogami, ręce ułożone za głową (pod karkiem). W tej pozycji podnosimy wyprostowane nogi na wys. około 25cm i utrzymujemy je przez 10 sekund. To jest test dolnych mięśni brzucha i ma wartość 10.
- Ćwiczenie B: ta sama pozycja. Trener podpiera ręką jego nogi na wysokości łydek. Badany na podany sygnał ma przejść do pozycji siedzącej – test górnych mięśni brzucha; siad do kąta prostego to wynik 10, siad do połowy (45 stopni względem podłoża) to wartość 5.
- Ćwiczenie C: ta sama pozycja, ale nogi są zgięte, a pięty przy pośladkach. Trener unieruchamia stopy ćwiczącego, który musi podnieść się do siadu. To jest test całej grupy mięśni brzucha.
- Ćwiczenie D: pacjent leży na brzuchu z poduszką pod brzuchem, ręce splecione na karku. Trener (badający) stabilizuje jego nogi i biodra, a ćwiczący wykonuje wyprost tułowia w górę (tzw. grzbiet) i pozostać w tej pozycji przez 10 sekund. To jest test górnych mięśni grzbietu, a wynik daje wartość 10.
- Ćwiczenie E: ta sama pozycja, jednak poduszka jest pod biodrami. Klatka piersiowa i biodra ustabilizowane dłońmi przez trenera. Badany unosi nogi w górę i utrzymuje je przez 10 sekund – to jest wynik mięśni pośladkowych, dający wynik 10.
- Ćwiczenie F: badany stoi na baczność i wykonuje skłon w przód z zachowaniem wyprostowanych kolan. Mierzymy odległość palców od podłoża w tej pozycji
Test Krausa-Webera – podsumowanie.
Ocena: Indeks testu Krausa-Webera w warunkach fizjologicznych.
- A x (10/10) x 10
- B x (10/10) x FBA (odległość palców od podłogi = 0)
Gdzie:
- A – pomiar siły mięśni brzucha,
- B – pomiar siły mięśni grzbietu. Pierwsze liczby w nawiasie odnoszą się do górnych mięśni brzucha lub grzbietu, a druga liczba do dolnych mięśni brzucha lub grzbietu, łącznie z mięśniami lędźwiowymi.
Andrzej
9 stycznia 2023 @ 10:56
O to chodziło. Szukałem takiej listy od bardzo dawna i akurat Pan Dominik taką sporządził. Dziękuję.
Dominik Kopczyński
9 stycznia 2023 @ 11:04
To Panowie Kraus i Weber sporządzili listę takich testów, które łączą w jeden cykl, abyśmy mogli zrobić kompleksowe badanie,