Test Matthiasa
Badanie wydolności całej grupy mięśni grzbietu i tułowia można badać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest to istotny element oceny prawidłowej postawy ciała, podczas której możemy wychwycić szereg nieprawidłowości.
Tego typu badania mogą (i powinny) być wykonywane przez trenera podczas wstępnej konsultacji treningowej. Ma to na celu pomoc w ustaleniu planu działania odnośnie zmaksymalizowania efektów treningu, ponieważ wszelkiego rodzaju wady postawy muszą być korygowane w procesie treningowy, aby nie pogłębiać ich dalej.
Co więcej – nieprawidłowości w układzie ruchu utrudniają osiągnięcie zamierzonego celu treningowego.
TEST MATTHIASA.
- Pozycja wyjściowa: osoba badana swobodnie stoi z opuszczonymi ramionami.
- Ruch: uniesienie obu ramion do poziomu względem podłoża – podczas tego ruchu głowa przesuwa się w przód.
- Pozycja końcowa: stoimy z ramionami wyciągniętymi w przód.
Osoba z bardzo dobrą i mocną postawą ciała redukuje przesunięcie głowy w przód poprzez pochylenie tułowia do tyłu – robi to nieświadomie. Gdy postawa ciała jest znacznie słabsza, dochodzi do pogłębienia kifozy piersiowej (garbienie się) oraz pogłębienia lordozy lędźwiowej (wypchnięcie brzucha do przodu).
Reasumując, sprawność mięśni tułowia rzutuje na umiejętność zachowania przez osobę badaną pionowej pozycji ciała, dopuszczając niewielkie ruchy tułowia do tyłu. Twórca badania – Matthias – dzieli osłabienie postawy ciała na dwa sposoby.
TEST MATTHIASA – OSŁABIENIE 1 STOPNIA.
Osoba badana potrafi w sposób czynny się wyprostować w trakcie pozycji końcowej, jednak po upływie krótkiego czasu, tułów zaczyna się odchylać, powiększając jednocześnie kifozę piersiową i lordozę lędźwiową.
TEST MATTHIASA – OSŁABIENIE 2 STOPNIA.
Badany nie jest w stanie się samodzielnie wyprostować, a już na początku unoszenia ramion w przód, zaczyna odchylać tułów do tyłu. Jednocześnie zachodzi pogłębienie wspomnianych wyżej krzywizn w znacznie większym stopniu.
TEST MATTHIASA – PODSUMOWANIE.
Widzisz, wystarczy minuta badania, aby być w stanie ocenić poziom siły mięśni tułowia. W ten sposób jesteśmy w stanie doprecyzować wszelkiego rodzaju metody treningowe oraz priorytety, które będą stosowane podczas cyklu treningowego. Jest to o tyle istotne, że do specjalisty, jakim jest fizjoterapeuta udajemy się w sytuacji, gdy już coś nas boli. Często ból wynika nie tylko z kontuzji, ale z ustawienie ciała, które jest spowodowane dysproporcją mięśniową.
Badanie podczas wstępnej analizy pozwala nam ocenić nie tylko nad czym powinniśmy pracować, ale także czy ból, który się pojawia, nie jest czasem spowodowany dysproporcją siły mięśni. Jeżeli jest to tylko kwestia mięśni, to odpowiednio zaplanowany trening pomoże, ustawiając naszą sylwetkę w odpowiedniej pozycji, co z czasem przyniesie nam ulgę w doskwierających nam miejscach.
20 stycznia 2023 @ 07:26
5
8 marca 2023 @ 09:43
W jakim momencie najlepiej jest zrobić taki test? Przed rozpoczęciem trenowania ?
8 marca 2023 @ 09:45
Stosowałem nie raz takie badanie na moich klientach, bardzo polecam na rozpoznanie w terenie
8 marca 2023 @ 11:14
Najlepiej przed treningiem na świeżo.