Test Ruffiera
Całokształt procesu treningowego czy dietetycznego musi zawsze być w jakikolwiek sposób kontrolowany, ponieważ bez tego nie mamy możliwości sprawdzić skuteczności stosowanych metod.
Testy wydolnościowe są o tyle przydatne, że możemy je wykonać w warunkach “treningowych” czyli na sali, bieżni czy macie, więc poza kawałkiem miejsca i minimalnym sprzętem (lub nawet bez), nie trzeba nam wiele.
Kontrola naszego treningu może dotyczyć wielu aspektów (w wypadku diety również), które możemy poddać próbom. Dzisiaj zajmiemy się kolejnym testem naszej wydolności, która jest podstawą oceny sprawności fizycznej danego człowieka.
TEST RUFFIERA.
Procedura jest bardzo prosta i można z powodzeniem przeprowadzić go w domu. Zaczynamy od zmierzenia tętna spoczynkowego badanego, po czym wykonuje 30 przysiadów w ciągu jednej minuty, czyli w dość umiarkowanym tempie – łatwo złapać rytm ćwiczenia: przysiad trwa 2 sekundy, przy czym pierwsza sekunda to moment maksymalnego ugięcia nóg, a druga powrotu do pozycji stojącej.
Po wykonaniu ćwiczenia (próby) mierzymy tętno dwukrotnie: bezpośrednio po wysiłku i po 1 minucie odpoczynku w pozycji siedzącej. Każdy wynik mnoży się przez 4, a następnie podkłada do wzoru:
IR = [(P + P1 + P2) – 200] / 10
Gdzie:
- IR – oznacza wskaźnik Ruffiera
- P – tętno spoczynkowe
- P1 – tętno zmierzone bezpośrednio po wysiłku
- P2 – tętno zmierzone po 1 minucie odpoczynku
Normy dla testu mieszczą się w skali:
- od 0 – 0,1 – wydolność bardzo dobra
- 0,1 – 5,0 – wydolność dobra
- 5,1 – 10,00 – wydolność średnia
- powyżej 10,00 – wydolność słaba
TEST RUFFIERA – PODSUMOWANIE.
Reasumując, jest to na tyle prosty test, że swego czasu wykorzystywano go podczas podstawowych badań u lekarza medycyny sportowej, ponieważ do wyliczenia przysiadów oraz tętna nie trzeba w zasadzie nic poza zegarkiem. Ponadto jest na tyle mało „inwazyjny”, że możemy go wykonywać stosunkowo często i regularnie.
W dzisiejszych czasach bardzo rzadko trenerzy wykonuję testy swoim zawodnikom. To błąd, ponieważ są one najbardziej miarodajnym sposobem kontroli przebiegu procesu treningowego. Ocena aktualnej formy na treningu czy poszczególnego startu nie jest dokładna, ponieważ wchodzę w grę zróżnicowane procesy psychologiczne, które mogą wpływać na dyspozycję danego okresu.
3 kwietnia 2020 @ 11:21
5
19 kwietnia 2020 @ 14:32
5
20 maja 2020 @ 12:11
2
21 listopada 2020 @ 20:16
3.5
1 lutego 2023 @ 17:41
Czy nadciśnienie oraz inne choroby układu krążenia mogą zaburzyć wynik testu?