TRENING: Poprawmy chwyt metodą STRONGMAN!
Proponowany dzisiaj trening metodą strongman jest bardziej opcją krótkiego obwodu, podczas którego wykonujemy kilka ćwiczeń bezpośrednio po sobie. Jest to bardziej forma urozmaicenia treningu lub „dobicia” po treningu dla osób średniozaawansowanych, znających podstawy kluczowych bojów.
Jak mieliście do tej pory okazję zauważyć, to treningi obwodowe mogą mieć różne formy. Możemy różnorodnie dobierać długość obwodu, formę czasową lub powtórzeniową, typ ćwiczeń itd. Dzięki temu zachowując chcianą intensywność, możemy skupić się na pracy nad danym elementem. Często-gęsto jest to forma, którą stosuje się u początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, ale również w sportach zespołowych, gdzie trener musi zachować odpowiednią intensywność oraz objętość treningu w sytuacji, gdy ma pod sobą kilkunastu zawodników, których trzeba jednocześnie kontrolować.
Jak prezentuje się trening typu strongman? Czy musimy być w rzeczywistości niesamowicie silni jak strongmani? Warto już na wstępie wiedzieć, że zawodnicy strongman prezentują siłę, która jak najbardziej przełoży się na różnego rodzaju dyscypliny sportowe. Są dyscypliny, które skupiają się na rzutach, pchnięciach czy walce z przeciwnikiem, w związku z czym może to być idealna forma treningu dla Ciebie.
POPRAW CHWYT METODĄ STRONGMAN.
Wykonując trening typu strongman najlepiej będzie, jak znajdziemy sobie sporo wolnego miejsca, czyli najlepszą opcją będzie tor do przeciągania sań, abyśmy mogli swobodnie poruszać się z ciężarami. Na siłowni może być to problematyczne z racji ilości przestrzeni oraz sprzętu, z którego będziemy korzystać. Nie mniej jednak, wystarczy wybrać odpowiednią porę dnia, aby nie było wówczas tłoku na siłowni.
- Martwy ciąg z ciężarem równym 100% masy ciała – maksymalna liczba powtórzeń.
- 2x20m marsz ze sztangą na ramionach z ciężarem równym 100% masy ciała.
- 2x20m marsz z odważnikami kettebells w obu dłoniach o łącznej wadze zbliżonej do 100% wagi naszego ciała.
- Przyciąganie sań na linie na dystansie 20m – ciężar równy 200% masy naszego ciała.
- Pchanie sań na dystansie 20m – ciężar równy 200% masy naszego ciała.
- Przerzucanie opony od ciągnika przez 1 min.
- 2x20m marsz ze sztangą trzymaną chwytem Zerchera – ciężar ok. 100% masy naszego ciała.
POPRAW CHWYT METODĄ STRONGMAN – PODSUMOWANIE.
Jest to typ treningu, który wymaga podstaw technicznych, w związku z czym jest skierowany do osób średniozaawansowanych i lepszych. Może on stanowić doskonałe urozmaicenie treningu na siłowni, ale również jako forma zakończenia treningu na macie, o ile pozwalają na to warunki – i tu może być problem, ponieważ nie każdy ma do dyspozycji tyle miejsca, sanie i opony. Jeżeli ten problem nie dotyczy Ciebie, to zachęcam do poznawania nowych metod treningowych, dzięki czemu organizm będzie się adaptował do różnych bodźców, co przełoży się na poprawienie Twojej formy sportowej.
Błażej
25 stycznia 2023 @ 18:20
No właśnie – nie każdy ma do dyspozycji opony od ciągnika xd. Jakaś alternatywa dla opony ew. całego ćwiczenia? Może coś ze sztangą?
Dominik Kopczyński
26 stycznia 2023 @ 16:50
Dobre i ciężkie pytanie, ponieważ przy podniesieniu opony jest duża zmienność ruchu, tj. podniesienie opony, postawienie do pionu i pchnięcie, więc ciężko o alternatywę dla tak złożonego ruchu. Chyba bym spróbował z thursters, czyli przysiad ze sztangą trzymaną z przodu i wyciśnięcie nad głowę lub rwanie siłowe sztangi nad głowę. Nie są to idealne zamienniki, ale chyba najbardziej optymalne.