Usprawnij swój metabolizm!
Wielu ludzi obdarzonych jest bardzo szybkim metabolizmem, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Zaletą jest to bez wątpienia ze względu na utrzymywanie niskiego poziomu podskórnej tkanki tłuszczowej, co przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie oraz estetykę sylwetki. Wadą z kolei może być fakt, że może on utrudniać budowanie masy mięśniowej, przez co będzie wymagać bardziej specjalistycznego podejścia do tego tematu.
Metabolizm to inaczej tempo przemiany materii, odnosi się on do liczby zużywanych kalorii przez nasz organizm w ciągu całego dnia, które pełnią podstawowe funkcje niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania – oddychanie, krążenie krwi, dostarczanie tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek ciała, regeneracja itd. Im nasz metabolizm jest szybszy, tym więcej spalamy kalorii podczas tych podstawowych procesów.
Na tempo przemian metabolicznych możemy mieć pośredni wpływ. Niemniej jednak, nie spodziewajmy się rewolucji w pracy naszego metabolizmu, ponieważ jest on bardzo mocno uwarunkowany genetycznie.
CO WPŁYWA NA NASZ METABOLIZM?
Podstawowymi czynnikami, które wpływają na tempo metabolizmu jest nasz wiek, płeć, wzrost, aktualna waga, stan zdrowia i przede wszystkim – geny. Są to podstawowe elementy, na które w większości nie możemy wpłynąć, poza oczywiście wagą naszego ciała. Wraz z wiekiem nasz metabolizm spowalnia, co świadczy o tym, że wraz z upływającym czasem, będzie nam po prostu ciężej doprowadzić nasz organizm do właściwego stanu. Wiek to nie tylko sama cyfra, ale i idące za nim obowiązki – praca, rodzina, nauka itd., przez co mamy mniej czasu na jakąkolwiek aktywność fizyczną, czego konsekwencją jest często pojawiająca się tkanka tłuszczowa, a w ostateczności zwalnia nasze metabolizm.
METABOLIZM – JAK GO PRZYSPIESZYĆ?
Nasz metabolizm możemy poprawić poprzez naniesienie kilku poprawek do naszego treningu. Po pierwsze, postawmy na trening z obciążeniem. Często-gęsto osoby z nadprogramowymi kilogramami starają się przesadnie katować treningami tlenowymi, ponieważ od zawsze się mawia, że to jest dla nich odpowiedni typ treningu. Trening z obciążeniem zewnętrznym uszkadza nasze mięśnie, zmuszając je do odbudowy, co kosztuje nasz organizm energię, a to w ostateczności wpływa na tempo naszego metabolizmu. Nie wspominając już o korzyściach, jakie niesie za sobą rozsądnie prowadzony trening, czyli poprawa kondycji naszych mięśni, co wpływa na poprawną posturę, stabilizację i siłę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania bez bólu i ograniczonej ruchomości.
Kolejna sprawa to interwały, które znacznie podnoszą intensywność naszego treningu, redukując jednocześnie jego rozciągnięcie w czasie. Podstawową przewagą treningu interwałowego od treningu w formie ciągłej jest znacznie większy wpływ na EPOC, czyli zwiększonego zapotrzebowania na tlen po wysiłku, co rzutuje na zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne, aby ostatecznie przyspieszyć nasz metabolizm. Sam fakt harmonijnego połączenia treningu siłowego z interwałowym może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na nasz metabolizm, a ostatecznie na nasze zdrowie i sylwetkę.
METABOLIZM – ODPOWIEDNAI DIETA.
Należy również zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie, które służy nam jako budulec szczególnie, że wprowadzając dwa powyższe elementy, znacznie zwiększymy intensywność naszego treningu. Jest to o tyle ważne, żebyśmy nie redukowali samej cyfry na wadze, ale tkankę tłuszczową bez utraty masy mięśniowej. Racjonalny dobór białka w diecie wpłynie pozytywnie na regenerację, aby wszelkie procesy powysiłkowe mogły działać na najwyższych obrotach, co również wpłynie na tempo pracy naszego metabolizmu. Nasz artykuł o białku.
METABOLIZM – REGENERACJA.
Ostatni element na dziś, to zadbanie o odpowiednią regenerację, którą również wpłynie na tempo metabolizmu. I znowu kolejny punkt wynika z poprzednich, czyli zwiększyliśmy intensywność naszego treningu, zadbaliśmy o odpowiednią ilość białka w celach budulcowych i regeneracyjnych, to teraz dajmy organizmowi czas, aby mógł w spokoju zacząć pracować w taki sposób, do jakiego go zmusiliśmy. Dotyczy to nie tylko naszej pracy na przestrzeni tygodnia treningowego, ale powinniśmy również wprowadzać dłuższe okresy wypoczynku, które będą stanowić wakacje dla naszego ciała.
Wiem, że pierwotnie zachęcam do zwiększonej aktywności, a na końcu mówię o regeneracji, ale nasz organizm to bardzo mądra maszyna. W sytuacji, gdy traktujemy go przez dłuższy czas konkretnym bodźcem, to nasz organizm zaczyna się do niego przyzwyczajać i uodparniać, przez co efekt może po miesiącu być inny, niż miało to miejsce w pierwszym tygodniu. Musimy zaskakiwać nasz organizm, serwując mu zmienne bodźce z tym, że adaptacja to duży wysiłek i potrzeba też co jakiś czas zwolnić.
METABOLIZM – PODSUMOWANIE.
Podstawą do do „podkręcenia” metabolizmu jest zwiększenie intensywności naszego treningu oraz zadbanie o wszelkie procesy regeneracyjne, na skutek zwiększonej pracy. Odpowiedni trening siłowy połączony z treningiem interwałowym to nie tylko zaoszczędzenie czasu, ale i znacznie większa praca dla naszego organizmu, przez co zyskujemy nie tylko wizualnie, ale i zdrowotnie. Wprowadzając minimalne zmiany w naszej diecie oraz dbając o odpowiednią ilość wypoczynku, jesteśmy w stanie dać odpowiednie warunki naszemu organizmowi do pracy powysiłkowej, do której zmusiliśmy go na skutek większej intensywności pracy.
Kris
27 stycznia 2023 @ 17:11
Ciekawy pomysł z tym ćwiczeniem z obciążeniem zamiast kardio. Nigdy bym nie połączył kabelków, że przecież odbudowa mięśni też zużywa energie
Aneta
27 stycznia 2023 @ 17:12
Czy cały ten wysiłek da jakieś wymierne korzyści? Chodzi mi o to, jaki procent wpływu na metabolizm mają geny, a jaki środowisko
Dominik Kopczyński
27 stycznia 2023 @ 18:16
Jeżeli będzie połączony z odpowiednią dietą, to na bank tak.