Wyglądam jakbym nigdy nie trenował! Czemu?
Pracujesz nad swoim ciałem od jakiegoś czasu, regularnie trenujesz, poprawiłeś swoje odżywianie, zadbałeś o odpowiednią regenerację i należycie odpoczywasz. Teoretycznie spełniasz wszystkie warunki, które warunkują Twoją progresję, ale wygląd Twojej sylwetki jest daleki od tego, który oczekujesz. Brak należytych efektów pomimo sporego nakładu pracy jest demotywujący i zaczynasz zastanawiać się nad sensem Twoich treningów.
Każdy miał taki okres, kiedy nic nie szło po jego myśli. Nie ma sensu się poddawać w takim momencie, a wystarczy poszukać błędów u źródła. Postaram się poruszyć kilka błędów, które mogą zaważyć o jakości Twojej sylwetki, być może i Ty je popełniasz.
Zapraszam do lektury!
DIETA, CZYLI PODSTAWA WSZYSTKICH BŁĘDÓW.
Często wydaje się nam, że jak zamienimy chleb na pieczywo WASA, obiad będzie stanowić sałatka z zielonych warzyw, a garść orzechów i jabłko będzie stanowić posiłek, to jesteśmy na odpowiedniej diecie, a efekty to kwestia czasu. I tak i nie. Bez wątpienia nasz organizm odczuje korzyści wynikające odstawienie żywności wysko przetworzonej na rzecz tej, która przechodzi znacznie mniej procesów przed trafieniem na nasz talerz. Jednak efekt naszego treningu na siłowni jest w większości uzależniony od podaży kalorycznej, tj. czy jest ona poniżej poziomu naszego zapotrzebowania, czy ponad ten poziom. Musimy odpowiednio przeliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne, aby było one zgodne z naszym celem oraz metodami treningowymi.
Powinniśmy pamiętać, że ilość posiłków nie jest wyznacznikiem kaloryczności naszej diety. Możemy jeść dużo posiłków, które zawierają mało energii i możemy robić przeciwnie. Jak jest dobrze? Tak jak odpowiada to Twojemu trybowi życia. Czyli, jeżeli ja jem sześć posiłków dziennie, to nie znaczy, że Twoja dieta powinna się opierać na tej liczbie, bo dla mnie była odpowiednia.
BRAK EFEKTÓW? ZACZNIJ LICZYĆ KALORIE!
Brak celów treningowych. O dziwo jest to również ważne, ponieważ jest to podstawa Twojej motywacji do pracy nad sobą, która w jakiś sposób wywlekła Cię z wyra. Podstawą jest wyznaczanie sobie realnych celów, które są w zasięgu Twojej ręki, ale jednocześnie nie są na tyle banalne, że osiągniesz to coś bez większego wysiłku.
Cele mogą być różne, od ustalenia zyskiwanych bądź traconych kilogramów, przez progres w konkretnych ćwiczenia, po zbliżenie się do sylwetki naszego idola. Cele są Twoje, więc to Ty je wyznaczasz i do nich dążysz.
Zapraszam do lektury innego artykułu dotyczącego procesu motywacji: https://blogujmy24.pl/motywacja-w-procesie-treningowym/
Niewystarczający odpoczynek, który jest integralną częścią procesu treningowego. Pamiętajmy, że nasze mięśnie i układ nerwowy potrzebują wypoczynku nie tylko po treningu, ale i po pracy, którą większość z nas wykonuje. Dietę dostosowujemy do swojego trybu życia, który mocno jest uwarunkowany przez pracę. Czemu zatem nie dostosujemy wypoczynku w ten sam sposób?
Po więcej, rzuć okiem tutaj: https://blogujmy24.pl/czy-regeneracja-jest-wazna/
TRENING I DIETA – PROSTO I SKUTECZNIE.
Przerost formy nad treścią, który możemy spłycić do zbyt wygórowanych oczekiwań. Jest to mocno połączone z tematem wyznaczania celów, ale to tylko dowód na to, jak istotny jest to element. Nie możemy dać się omamić kolorowym pisemkom czy gwiazdom fitness, które są sponsorowane przez różnego rodzaju firmy związane mniej lub więcej ze sportem. Trzeba być świadomym, że brzucha nie zrobimy w 4 tygodnie, jeżeli cały rok na nim tylko leżeliśmy. Nie oszukuj się, że trenując 3x w tygodniu i trzymając jako-tako dietę, będziesz wyglądać jak gość z pierwszej strony pisma branżowego – nie będziesz i musisz być tego świadomy.
Podsumowując, jeżeli trenujesz już jakiś czas i wydaje Ci się, że spełniasz wszelkie warunki ku temu, aby stale notować progres, to prawdopodobnie popełniasz błąd na którymś etapie. Z pomocą przychodzą specjaliści albo odrobina samokrytyki. Siądź i przeanalizuj dietę, trening i regenerację, abyś był pewien, że uwzględniają wszystkie zmienne płynące z prowadzonego przez Ciebie trybu życia.
6 kwietnia 2020 @ 07:27
5
29 stycznia 2023 @ 16:22
Dużą rolę może też odgrywać genetyka. Nie każdemu zrzucanie wagi czy budowa mięśni idzie tak samo sprawnie
29 stycznia 2023 @ 16:24
Trzeba być cierpliwym, systematycznym i zdyscyplinowanym
29 stycznia 2023 @ 16:25
4.5