Zbigniew Tyszka – przygotowanie fizyczne w sportach walki.
Niejednokrotnie poruszaliśmy tematykę przygotowania fizycznego i ogólnej sprawności zawodników sportów walki, co było rozpatrywane z punktu widzenia ogólnego, ale i bardziej dokładnego, z czego rodziły się na naszej stronie plany treningowe.
Jak to się ma do rzeczywistości? Czy nie powinniśmy naśladować podczas treningu siłowego ruchów, które realizujemy podczas walki? Czy to nie powinno być tak, że na treningu przerwy powinny być minimalne, ilość powtórzeń bardzo wysoka, a same zajęcia winny doprowadzić nas do wymiotów?
Porozmawialiśmy ze Zbyszkiem Tyszką, który jest głównym trenerem gdyńskiej Piranii i zapytaliśmy Go, jak on to widzi z punktu widzenia zawodnika oraz trenera, który startował w zawodach różnego stopnia, jest od wielu lat na rynku, ale i przerobił współpracę z wieloma trenerami i specjalistami w swoich dziedzinach.
PRZYGOTOWANIE FIZYCZNE W BJJ.
1. Jakie jest Twoje nastawienie do przygotownia fizycznego w różnego rodzaju formułach walki bez kimon?
Na swoje pierwsze ADCC dostałem się dzięki Rafałowi Sobieckiemu, który zajął się moim przygotowaniem fizycznym. Wcześniej trenowałem sam i puchłem w trakcie walk. Dzięki rzetelnemu treningowi w 2011 roku stoczyłem swój najlepszy turniej. Trening, po którym osiągnąłem największe sukcesy nie był z kosmosu – były w nim same podstawowe ćwiczenia: wyciskanie sztangi, przysiad, martwe ciągi, pompki na poręczach itp. Kluczem był dobór odpowiednich obciążeń. Bardzo poprawiłem się pod względem fizycznym.
Po cyklu siłowym był cykl wytrzymałościowy. Różnił się tylko tym, że między seriami i ćwiczeniami było 45-60 sekund przerwy. Ćwiczenia były lekko zmodyfikowane w porównaniu do cyklu siłowego. Było dużo podrzutów, wiosłowania oraz ruchów skrętnych ze sztangą – czyli pojawiły się ćwiczenia dynamiczne.
Jeśli, ktoś wątpi w sens przygotowania fizycznego, niech spojrzy na Gordona Rayana.
2. Swego czasu za skórę zaszedł Ci słynny Pablo Popovitch, którego określiłeś jako bardzo silnego zawodnika Czy coś się zmieniło w Twoim procesie treningowym po Waszym starciu?
Zacząłem bardziej pracować nad siłą izometryczną, jednak i to mi nie pomogło. Tym razem mnie zdusił.
SIŁA IZOMETRYCZNA W SPORTACH WALKI.
3. Czy kontrolujesz poziom przygotowania fizycznego swoich zawodników? Wprowadzasz tego typu elementy do treningów?
Nie kontroluje. Nie jestem w tym specjalistą. Każdy trenuje z własnym trenerem, choć część osób namówiłem na treningi u Jakubka. Jeśli chodzi o Marcina Kmiotka i Bartka Łukaszewicza, to mega to zaprocentowało.
4. Współpracujesz ze wspomnianym już trenerem Grzegorzem Jakubowskim – co nowego wprowadził do Twojego systemu treningowego?
Trening Grzegorza jest zupełnie inny niż te, które dotychczas spotkałem. Jest to 25-30 stacji i ciągłej pracy. Kilka przykładowych można zobaczyć na moim Fanpage’u. Obciążenia są stałe. Założenia są proste – wykonać trening w jak najkrótszym czasie. Zawsze po nim byłem zdewastowany. Dzięki tym treningom mogłem normalnie przewalczyć z Oskarem Piechotą 6 rund po 6 min, w ogóle mu nie ustępując.
Po tym treningu miałem najlepszą formę w życiu. Byłem perfekcyjnie przygotowany. Wagę miałem idealną. Zgubiła mnie pewność siebie i brak koncentracji. Odpadłem w ćwierćfinale.
TRENING STACYJNY W SPORTACH WALKI.
5. Niedawno wrzuciliście na klubowy Fanpage film z wizyty Craig’a Jones’a, czy poruszałeś temat jego przygotowania? Jesteś w stanie coś zdradzić?
On przed ADCC podnosił jakieś ciężary. Może Kit Dale coś mu rozpisał – nie znam szczegółów. To jest ten typ zawodnika, co woli walczyć.
6. Teoretycznie zakończyłeś swoją karierę zawodniczą, jak wyglądają aktualnie Twoje treningi?
Trenuje bardzo dużo indywidualnie i na każdym treningu sparuje. Czasami wychodzi po 3 godziny sparingów dziennie, więc intensywność jest nadal spora. To jest aktualnie mój trening. Zrezygnowałem z treningów wytrzymałościowych, bo nie miałem na nie czasu, a jak je robiłem, to nie miałem siły później sparować na zajęciach indywidualnych.
TRENING SIŁOWY, A WYTRZYMAŁOŚĆ.
7. Siłownia indywidualnie, czy wspólny klubowy trening?
Indywidualna!
8. Czy Twoim zdaniem trenerzy różnych form przygotowania motorycznego są pomocni w planowaniu cyklu treningowego?
Najczęściej są to ludzie po studiach bądź kursach specjalistycznych. Lepiej zasięgnąć ich pomocy, niż samemu starać się coś rozpisywać, nie mając o tym większego pojęcia.
TRENERZY PRZYGOTOWANIA MOTORYCZNEGO.
9. Wrócisz do startów?
Od lipca borykam się z kontuzją kolana. Nie wiem czy nie skończy się jakimś zabiegiem. Poświęcam czas ludziom, którzy ze mną trenują kosztem swojego przygotowania. To chyba koniec bycia zawodnikiem. Zmieniły mi się priorytety w życiu, a i zdrowie trochę przeszkadza. Choć nie ukrywam, że przegrana na ME lekko mnie podłamała. Ale nigdy nie mówię „nie”.
Piona
Mariusz
19 stycznia 2023 @ 16:46
Pozdrawiam Pana Zbigniewa… Jestem fanem
Alicja
9 marca 2023 @ 15:21
Również! Niesamowity człowiek